Počet položek: 0 0,- Kč
RUN99
Vše pro běžce na jednom místě

SM SYSTÉM - spirální stabilizace páteře

Cvičení SM SYSTÉMu řeší svalové nerovnováhy v těle vzniklé špatným držením těla, špatnou chůzí a sedavým způsobem života. Hlavní zásadou spirální stabilizace páteře je aktivace šikmých svalů břišních a relaxace svalů paravertebrálních (svalů uložených podél páteře).

Při pohybu paže a lopatky vzad se aktivují svalové spirály, které stahují obvod pasu k sobě, páteř protahují směrem vzhůru, stabilizují a umožňují rotační pohyb a koordinovanou a stabilizovanou chůzi. V klidu se lopatka nepohybuje a páteř je stabilizována svaly uloženými podél páteře. Ty se však k sobě stahují a blokují pro pohyb. Páteř je sice pevná, ale nepohyblivá. Tato stabilizace umožňuje držet tělo v klidové pozici spoustu hodin, ale svalové vertikály stlačují páteř a meziobratlové disky k sobě, ty zůstávají stlačené a degenerují. To znamená, že při spirálně stabilizovaném pohybu (pohybů paží a lopatek) se disky zvyšují a nasávají do sebe tekutinu a regenerují. Naopak při sedu nebo při nestabilní přikrčené chůzi či běhu se disky snižují a ztrácí tekutinu a degenerují.

Degenerace disku se může projevit snížením, výhřezem nebo dokonce zánikem disku. Při snížení disku může dojít k artróze meziobratlových kloubů a k deformaci obratlových těl. Všechny fáze degenerace jsou plně nebo částečně reverzibilní (vratné) pomocí pravidelného cvičení spirálně stabilizovaných cviků. Můžete žít bez bolesti – regenerace musí ve vašem životním stylu převládat nad degenerací. Zapnuté spirální svalové řetězce aktivně tlumí napětí ve svalech uložených podél páteře. Spirální svalové řetězce se aktivují přirozeným pohybem paží při chůzi nebo jiné činnosti, avšak tělo musí být vyrovnáno do osy a pohyb horních i dolních končetin vpřed i vzad musí mít dostatečný rozsah. Spirální svalové řetězce při aktivaci stahují oblast břicha a vytvářejí vztlakovou sílu, která protahuje páteř směrem vzhůru a dává meziobratlovým diskům možnost regenerace. Úkolem cvičení je vyrovnat svalové nerovnováhy vzniklé sedavým způsobem života a připravit tělo na optimální koordinaci a stabilizaci chůze.

Porucha koordinace chůze se vyznačuje držením hlavy před osou těla, krční páteř se stahuje do hyperlordózy, lopatka se naklání vpřed a trup je skloněn do šikmé osy. Břicho se pohybuje ven.  Bederní část se při chůzi prohýbá také do superlordózy (obr.vlevo) .

 

Paže zůstávají víceméně pasívní, pohyb vzad prakticky neexistuje. Stejné je to také u dolních končetin, které zůstávají před osou těla, pohyb vzad je omezen. Dolní končetiny jsou v kyčli a v koleni neustále pokrčené, flekční typ chůze.

Při optimální chůzi je hlava v ose těla, krční páteř je při chůzi vzpřímená a protahuje se. Lopatka se přitahuje vzad a dolů, hrudník rotuje proti pánvi v ose. Trup je ve vertikální poloze, bederní páteř se vyrovnává a protahuje. Lopata kosti kyčelní se při chůzi vpředu zdvihá a vzadu klesá. Tím se vyrovnává pánev. Paže i dolní končetiny se pohybují vzad, extenční pohyb. Dolní končetiny se natahují v kyčli i v koleni.

V regeneračním cvičení odstraňujeme negativní vlivy, které přetěžují páteř. Pohybový aparát se přizpůsobuje vnějším vlivům. Jestliže váš způsob života bude podporovat degeneraci, bude pohybový aparát postupně degenerovat. Jestliže budeme podporovat regeneraci, bude vaše tělo regenerovat. Je jenom na vás, které vlivy na páteř budete uplatňovat. Jedná se o životní styl.

 

V prostorách naší firmy RUN99 v Havířově nabízíme individuální lekce cvičení SM SYSTÉMU.
CENÍK - individuální cvičení SM SYSTÉM

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací