Počet položek: 0 0,- Kč
RUN99
Vše pro běžce na jednom místě

Běhejte ve správné obuvi aneb diagnostika došlapu

diagnostika došlapu

Představte si, že během krátké chvíle zjistíte, jaká obuv je pro vaše nohy ta pravá – díky které si vychutnáte komfortní běh a omezíte pravděpodobnost zranění. Takovou možnost máte – stačí si nechat udělat diagnostiku došlapu. 

Diagnostika došlapu dokáže rozpoznat i ty nejmenší detaily, a tak je snadné najít vhodnou běžeckou obuv. Výsledky této techniky, která probíhá staticky nebo v pohybu, mohou být vodítkem pro výběr ideálního modelu obuvi pro běžce. Co se při ní hodnotí? Při statické metodě je to tvar chodidla, klenba a zátěž nohou – díky této diagnostice je možné vybrat vhodné vložky do obuvi, které zpříjemní každodenní pohyb. Dynamická diagnostika došlapu je o level výš – při bosém běhu dokáže určit úhel kotníku, dopad nohy a došlap. A o ten jde při výběru kvalitních běžeckých tenisek především. 

Není došlap jako došlap

Po provedené dynamické diagnostice došlapu se dozvíte, jaký došlap vlastně máte. Jestliže zní výsledek pronační došlap, znamená to, že se vaše chodidlo vychyluje dovnitř. Pokud je vychýlení větší, pak vás dokonce mohou trápit bolesti achillovky nebo snížená stabilita. Pravým opakem je supinační došlap. Velké vychýlení chodidla ven je spíše raritní, takový běžec by byl jen těžko stabilní. Pokud přece jen zjistíte, že patříte do této skupiny, ovšem s mírným vychýlením ven, pak můžete vybírat nejen vhodné boty, ale také korigovat došlap výběrem vhodné vložky. Existuje však ještě třetí skupina – lidé s neutrálním došlapem. Ti nezatěžují žádnou ze stran chodidla a jsou ideálními běžci – chodidlo se převalí od paty ke špičce středem. 

Neutrální došlap vyžaduje symetricky řešenou obuv s podešví bez výztuží.

Pronační došlap si žádá podporu. Taková obuv má pevnější vnitřní hranu, díky které drží nohu při běhu a zajistí tak nejen stabilitu, ale omezí vychylování chodidla.

Supinační došlap potřebuje vyrovnat chybnou rotaci chodidla. Poslouží obuv s oporou na vnější hraně boty. 

Proč diagnostiku došlapu

Po zjištění došlapu zjistíte, kterou část obuvi nejvíce zatížíte – a tak jednoduše vyberete ty správné běžecké boty. Obuv by totiž měla poskytovat největší oporu právě v zatížených bodech – jednak proto, abyste předešli zraněním a diskomfortu, ale také abyste zvýšili životnost běžecké obuvi. 

Pokud se rozhodnete pro diagnostiku došlapu při běhu, pak budete mít větší šanci objevit vhodné běžecké boty, které vydrží – vydrží vaše běžecké nadšení, váš oblíbený terén i přirozené vlastnosti vašich chodidel.


Projekt POČÍTAČOVÁ DIAGNOSTIKA DOŠLAPU A ANALÝZA CHŮZE A BĚHU jsme v prostorách naší firmy realizovali začátkem roku 2019 za finančního přispění Nadačního fondu Residomo.

 

CENÍK - diagnostiky došlapu a analýzy chůze a běhu

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací