Počet položek: 0 0,- Kč
RUN99
Vše pro běžce na jednom místě

Vodní sloupec, prodyšnost

Vodní sloupec a prodyšnost.

Vodní sloupec a prodyšnost materiálu spolu úzce souvisí. Vodní sloupec znamená, jaký tlak vody materiál vydrží, než začne voda prosakovat. Čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím větší ochrana proti deštivému počasí.

Prodyšnost je schopnost materiálu odvést pot od těla.

Vodní sloupec je hodnota určitého materiálu, nikoli celého výrobku. Musíme zohlednit celkové technologické řešení produktu, od kapes přes švy,zipy, kapuce atd. Je důležité, pro jaké účely a při jaké aktivitě se výrobek používá.

Hodnota vodního sloupce se udává v milimetrech a měří se tak, že se na materiál položí válec  o průměru 10 cm a začne se plnit vodou. Rozhodující pro hodnotu vodního sloupce je průnik prvních 3 kapek vody materiálem. Takže při výšce vodního sloupce 1 metr ve válci v okamžiku průniku 3 kapek vody je hodnota vodního sloupce 1000 milimetrů.

U prodyšnosti měříme schopnost materiálu odvést vlhkost vytvořenou pocením těla do vnějšího prostředí. Udává se v g/m2/24hod. U prodyšnosti a odvodu vlhkosti od těla si výrazně pomůžeme různými odvětrávacími otvory případně otevřením zipu či povolením manžet na rukávech. Nicméně v případě stejné či vyšší vlhkosti vnějšího prostředí neodvedeme od těla žádnou vlhkost.

Z výše uvedeného vyplývá, že čím větší vodní sloupec, tím horší prodyšnost ( pláštěnka) a čím větší prodyšnost, tím horší obrana proti dešti ( lehké dírkované triko). A s intenzivnější aktivitou, při které se hodně potíte,větší důraz klademe na prodyšnost s přiměřeným vodním sloupcem a opačně na pomalé procházky po městě či horách je důležitá nepromokavost s menší prodyšností, aby nám tělesné teplo neutíkalo ven.

 

Vodní sloupec, prodyšnost - 1758140 -
Vodní sloupec, prodyšnost - 1758141 -
Vodní sloupec, prodyšnost - 1758142 -

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací